Knjižnica – korištenje enciklopedije

Autor: Marko Brijačak, 9. 2. 2015.

U prvom tjednu mjeseca veljače 2015. godine knjižničarka Jelena Martinović održala je predavanje učenicima 3.a, b i c razredu s temom „Korištenje enciklopedije.“

Cilj sata bio je upoznati učenike s enciklopedijom kao izvorom učenja i znanja, razvijati sposobnost samostalnog traženja i pronalaženja informacija te pripremati učenike za cjeloživotno obrazovanje.

Učenici su upoznati s općom i specijalnom enciklopedijom i  njihovom ulogom u proširivanju znanja, te pronalaženjem tražene obavijesti služeći se kazalom i abecednim redom.

Aktivnosti koje je pripremila naša knjižničarka su sljedeće:

• najaviti temu – korištenje enciklopedije
  • objasniti što je enciklopedija – cjelokupno ljudsko znanje
  • pokazati kako se služiti enciklopedijom uz pomoć sadržaja, kazala i abecednog red
  • navesti i pokazati  da postoje različite vrste enciklopedija: opća, specijalizirana, dječja
  • naglasiti nepouzdanost wikipedije i usmjeriti učenike na korištenje enciklopedije
  • ukazati da su enciklopedije smještene u stakleni ormar zbog njihove vrijednosti i sadržaj
  • podijeliti učenika u skupine s pripremljenim zadacima
  • razvrstati naslove enciklopedija u opće i specijalizirane
  • napisati glavne dijelove knjige i njihovo značenje
  • izvijestiti po skupinam
  • pohvaliti učenike za rad i trud

Zaključak:

Ovakav sat razvija interes za priručnom zbirkom, za različitim izvorima znanja koji na jednom mjestu pružaju mnogo informacija do kojih je lako doći u kratkom vremenskom razdoblju. Učenici su također spoznali da u knjižnici mogu uspješno učiti i u njoj se osjećati kao kod kuće.

Gordana Kovač, učiteljica

FOTOGRAFIJE POTRAŽITE U GALERIJI FOTOGRAFIJA