Književni natječaj I dok je srca, bit će i Kroacije

Autor: Iva Gumbarević, 1. 12. 2023.

U okviru projekta Matica i mladi slatinskoga Ogranka Matice hrvatske i ove su godine učenici osnovnih škola iz istočnoga dijela Virovitičko-podravske županije sudjelovali na književnome natječaju I dok je srca, bit će i Kroacije.

Riječ je o natječaju koji već tradicionalno organiziraju Ogranak Matice hrvatske u Slatini i Osnovna škola Josipa Kozarca, Slatina. Svečana književna večer, na kojoj su knjigama iz Matičine edicije Stoljeća hrvatske književnosti nagrađeni svi učenici i mentori koji su sudjelovali na natječaju, održala se u Osnovnoj školi Josipa Kozarca, Slatina 30. studenoga 2023. Program je vodio Danijel Vilček, učitelj Hrvatskoga jezika u Osnovnoj školi Josipa Kozarca, Slatina, a goste su pozdravile i ravnateljica škole Ksenija Vujanović-Juras te Zorica Varga, predsjednica slatinskoga Ogranka Matice hrvatske.
Voditelj programa Danijel Vilček osvrnuo se na pristigle radove, istaknuvši pritom njihovu tematsku razvedenost, poetičko-stilske i formalne osobitosti, ukazao je na posebnost ovogodišnjega natječaja – pjesnički tekst učenice iz Osnovne škole Ladimirevci, iz Osječko-baranjske županije te proglasio nagrađene radove.
Na natječaju su sudjelovali učenici i mentori iz šest škola, a nagrađeni su sljedeći:
Karla Valent, Osnovna škola Eugena Kumičića, Slatina (mentorica Ivana Strupar)
Ana Koleno, Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica (mentorica Mateja Vilček)
Dominik Saher, Osnovna škola Antuna Gustava Matoša, Čačinci (mentorica Andrea Prelog Vujić)
Dominik Biro, Osnovna škola Ivan Goran Kovačić Zdenci (mentorica Mirjana Foro)
Matea Marković, Osnovna škola Voćin (mentorica Svetlana Banovac)
Jana Hrala, Osnovna škola Josipa Kozarca, Slatina (mentorica Melita Čmarec)
Eva Vidaković, Osnovna škola Ladimirevci (mentorica Ljiljana Marinjak)
I ovaj je put Matoševa misao iz gotovo proročkoga stiha I dok je srca, bit će i Kroacije potvrđena ljubavlju prema hrvatskoj riječi.
Danijel Vilček

Izvor: Danijel Vilček