„VOLIM SVOJ ZAVIČAJ“ - IZVANUČIONIČKA NASTAVA UČENIKA 3. a i 3. b razrednog odjela

Autor: Filip Janković, 1. 6. 2023.

Učenici 3. a i 3. b razrednog odjela i njihove učiteljice Gordana Kovač i Kata Huber posjetili su, u petak, 26. 5. 2023. godine, Geo info centar u Voćinu i izletište Jankovac.

Cilj izvanučioničke nastave, pod nazivom „Volim svoj zavičaj“, bio je podrobnije upoznati svoj uži i širi zavičaj, prirodne ljepote Slavonije i bogatu prošlost našeg nizinsko-brežuljkastog kraja u kojemu živimo, te posebno istaknuti važnost boravka u prirodi i učenje kroz neposrednu stvarnost.

Geo info centar u Voćinu, kroz multimedijalni i interaktivni postav, bio je početna točka za upoznavanje s Geoparkom Papuk. Obilazak je započeo u višeosjetilnoj 6D kinodvorani. Filmom nas je, simpatični amonit Toni, svojim vremeplovom, vratio u davna vremena prošlosti Papuka, ali i još dalje u prošlost, u vrijeme kad su Panonskim morem plivali ogromni morski psi megalodoni, dupini i tuljani, u vladavinu dinosaura … Ova projekcija, uz 3D naočale i posebne efekte pomicanja i njihanja sjedala, škakljanja nogu, vibracija, prskanja slapa i strujanje vjetra, ispunila je sva dječja maštanja i očekivanja jer su svim osjetilima doživjeli putovanje kroz vrijeme u daleku prošlost.

Nakon projekcije učenici su posjetili postav geologije i biologije gdje su saznali zašto je Papuk proglašen parkom prirode, a razlog velikom broju vrsta upravo je raznolikost staništa uvjetovana geološkim, pedološkim i klimatskim značajkama.

Postavom kulturno-povijesne baštine upoznali su se sa životom čovjeka u vremenima kad je jedini način opstanka bio naučiti živjeti u skladu s prirodom koristeći dostupne sirovine.

Razgledavanje Park šume Jankovac započelo je projekcijom dokumentarnog filma o Papuku. Poslije filma, uz stručno vodstvo, uslijedio je obilazak poučne Grofove staze i na kraju posjet slapu Skakavac. Nakon užine i kupovanja suvenira uslijedila je igra i zabava na dječjem igralištu.

Zadovoljni svime što smo vidjeli i čuli u GIC-u u Voćinu i na Jankovcu, završili smo izvanučioničku nastavu, koja je dala dobar poticaj za nastavak učenja o prirodnim ljepotama i bogatoj prošlosti našeg zavičaja i domovine.

Puni dojmova i lijepih uspomena vratili smo se kući u poslijepodnevnim satima.

Kako nam je bilo, možete pogledati u fotogaleriji.

Učiteljice: Kata Huber i Gordana Kovač