Posljednja mobilnost u okviru Erasmus+ projekta „Small steps to a big goal – what can I do for Earth?“

Autor: Filip Janković, 17. 5. 2023.

Od 8. do 12. svibnja 2023. OŠ Josipa Kozarca, Slatina bila je domaćin šeste mobilnosti u okviru Erasmus+ projekta „Small steps to a big goal – what can I do for Earth?“. Naša je škola imala priliku ugostiti tri učiteljice i šest učenica iz poljskog grada Garwolina, Naime, šesta mobilnost projekta trebala se održati u Turskoj, no zbog razornoga potresa naša je škola bila domaćin projektnim partnerima iz Poljske.

Prvoga dana Glazbena škola Milka Kelemena pripremila nam je prigodan glazbeni program, na kojem su se predstavili učenici i učitelji njihove škole, a zatim smo prisustvovali svečanom otvorenju Izložbe mladih umjetnika u Zavičajnom muzeju Slatina. U okviru mobilnosti obišli smo i Centar za posjetitelje Križnica, gdje smo saznali sve o posebitostima jedinog naseljenog riječnog otoka u Hrvatskoj. Naše projektne partnere srdačno smo ugostili i u našoj matičnoj školi te u Područnoj školi Donji Meljani, gdje smo im pripremili svečanu priredbu i brojne edukativne radionice ekološke tematike. Organizirali smo i zajedničku večeru učenika, roditelja i učitelja, na kojoj smo pripremili i predstavili brojne hrvatske kulinarske specijalitete. Sudionici mobilnosti obišli su još i Posjetiteljsko-interpretacijski centar Sequoia te slatinski Zavičajni muzej, gdje su sudjelovali na edukativnoj radionici fotoherbarija.

Koordinatorica projekta Hana Tepeš iznimno je ponosna i zahvalna velikom projektnom timu naše škole, koji čini oko 30 učitelja i 20 učenika 8. razreda, članova izvannastavne aktivnosti EkoSuperjunaci. Brojni djelatnici i učenici naše škole dali su sve od sebe kako bi srdačno primili i ugostili projektne partnere te prikazali svoju školu i grad u najboljem svjetlu. Ravnateljica Ksenija Vujanović-Juras izrazila je ponos i zadovoljstvo zbog još jedne uspješno provedene mobilnosti u našoj školi. Naime, to je već peti Erasmus+ projekt koji se provodi u našoj školi u posljednjih nekoliko godina, a projektnoj koordinatorici iz Poljske, Regini Jurkowskoj to je bio čak četvrti posjet našem gradu i školi. Posebne zahvale želimo uputiti obiteljima koje su srdačno i velikodušno ugostile učenice iz Poljske, a to su obitelj Bobanić, Jurlina, Žugečić, Cimbaljević, Gal i Kovačević.

Ovim transnacionalnim susretom završene su sve planirane mobilnosti u okviru projekta „Small steps to a big goal – what can I do for Earth?“, koju naša škola uspješno provodi od 2020. godine u suradnji s projektnim partnerima iz Poljske (Garwolin), Turske (Silifke/Mersin), Rumunjske (Rădăuți) i Portugala (Guimarães).

Hana Tepeš, učiteljica Hrvatskog jezika, koordinatorica projekta