S državnog Natjecanja iz povijesti vratili smo se s prvim mjestom!

Autor: Filip Janković, 1. 5. 2023.

Državno Natjecanje iz povijesti održano je od 26. do 28. 4. 2023. u Vinkovcima. Naš Ivano Bocor iz 7.a razrednog odjela sudjelovao je u pratnji učiteljice Povijesti i mentorice Martine Grundler Hrala.

Krenuli smo organiziranim prijevozom s autobusnog kolodvora Slatina i ne sluteći kako ćemo se za dva dana vratiti s prvim mjestom. Odsjeli smo u hotelu Slavonija gdje je u kongresnoj dvorani i otvoreno 24. državno Natjecanje iz povijesti. Učenici škole domaćina, Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci su, sa svojim nastavnicima Hrvatskog jezika, izveli prigodni program u kojemu su nam se obratili rimski car Valentinijan i književnik Josip Kozarac, obojica rodom iz Vinkovaca. Na scenu je stupila i Tena, najpoznatiji Kozarčev lik. Na kraju smo, u kratkom dijalogu između tri snaše, slušali osobitosti vinkovačkoga govora. Program je bio izrazito zanimljiv i vrijeme nam je proletio u trenu.

27. 4. 2023. okupili smo se u spomenutoj školi, svih 130 učenika koji su se natjecali u 7 različitih kategorija i svi u pratnji 100 mentora. Ivano se natjecao u 1. kategoriji za učenike 7. razreda osnovne škole, u konkurenciji 20 najboljih iz cijele Hrvatske.

Ispit za učenike započeo je u 10 sati dok su mentori vrijeme proveli razgledavajući školu i sudjelujući u četiri različite radionice: robotika, proširena stvarnost - VR naočale, 3D pisanje i modeliranje te CNC tehnologije i modeliranje.

U 12 sati objavljeni su točni odgovori, a liste privremenog poretka izvješene su u 18 sati i tada smo, u nevjerici, ostali stajati bez teksta usred velikog hola škole domaćina. Ivanova zaporka PAPIR stajala je prva, s osvojena 63 boda od 67 mogućih, a ispod su se nanizale različite riječi i brojevi, zaporke ostalih 19 natjecatelja. Ivano je prvi!

S velikom nevjericom i u šoku otišli smo na uvid u testove, gdje smo ulazili pojedinačno učenik i mentor. Čim je Ivano rekao svoju zaporku, povjerenstvo, koje su činile dvije učiteljice i jedan učitelj Povijesti, izustili su: „Bravo, majstore! Bio je užitak ispravljati tvoj test!“ Stvarno je prvi!

Kako će službeni rezultati biti objavljeni tek drugi dan u 10 sati, shvatili smo da će noć, koja je bila pred nama, biti neprospavana. I bili smo u pravu. Jedva smo dočekali drugi dan i 10 sati kada su objavili listu konačnog poretka. Opet je, na prvome mjestu, pisalo Ivano Bocor, OŠ Josipa Kozarca, Slatina! E, tada smo i zaplesali od sreće! Imamo državnog prvaka! Gradove kao što su Rijeka, Zagreb i Varaždin ostavili smo iza nas!

Ponovno smo ušli u istu onu kongresnu dvoranu u kojoj je otvoreno natjecanje kako bi bili proglašeni pobjednici i kako bi se zatvorilo natjecanje. Predsjednik državnog Povjerenstva za natjecanje iz povijesti Hrvoje Knežević zahvalio je svima, posebno ravnatelju škole domaćina koja nas je tako lijepo primila. Svi pobjednici su, sa svojim mentorima, izašli pojedinačno pred prisutne i dobili su veliki pljesak.

Nakon ručka smo se uputili kućama prepuni dojmova i predivnih uspomena na Vinkovce.

Riječima se ne može opisati osjećaj kada shvatite da je baš vaš učenik prvak. I sve što smo vježbali kroz redovnu i dodatnu nastavu Povijesti imalo je smisla jer je Ivano prihvatio svaki savjet koji je dobio te nijednom nije izbjegao rad i sve svoje slobodno vrijeme posvetio je jednome cilju: ostvariti što bolji rezultat na državnom Natjecanju iz povijesti. Upravo tako se postaje prvakom!

Martina Grundler Hrala, mentorica i učiteljica Povijesti