Posjet Gradskoj knjižnici Slatina učenika 3 a. razrednog odjela OŠ Josipa Kozarca

Autor: Filip Janković, 2. 3. 2023.

Učenici 3.a razrednog odjela, 27. 2. 2023. god., posjetili su Gradsku knjižnicu i čitaonicu s ciljem poticanja učenika na svakodnevno druženje s knjigom kao sredstvom za razvijanje dječje mašte, kreativnosti i znanja.

Tema našeg posjeta bila je lektirni naslov Čudnovate zgode šegrta Hlapića Ivane Brlić - Mažuranić. Zanimljivo je što je dan prije, 26. veljače, obilježavan Svjetski dan pripovijedanja bajki, a tko je bio umješniji u tome od naše spisateljice koju zovu hrvatskim Andersenom.

Učenicima je priča o šegrtu Hlapiću bila poznata, ali smo joj, uz svesrdnu pomoć knjižničarke Marije Cindrić, pristupili na sasvim drugačiji način.

Fotografijama na malome ekranu prošetali smo od Ogulina, gdje je rođena naša spisateljica, do Slavonskog Broda, gdje je živjela većinu života. Divili smo se Ivaninoj kući bajke u Ogulinu koja oživljava čarobni svijet koji je za djecu i ne samo njih, osmislila naša spisateljica. Slavonski Brod je u dane Ivanina rođendana, 18. travnja, sjecište mnogih manifestacija pod nazivom „U svijetu bajki Ivane Brlić - Mažuranić“ te smo zavirili u djelić ove atmosfere. Istaknuli smo veličinu stvaralaštva ove naše spisateljice na kojoj su odrastale mnoge generacije, a posebno mjesto u srcima mnogih naših pisaca za djecu imao je roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića kojega smatraju jednim od najboljih romana za djecu na svijetu.

U goste nam je došao sam šegrt Hlapić koji je sjeo na „vrući stolac“ s kojega je odgovarao na pitanja znatiželjnih učenika. Pozdravili smo ga glasnim pljeskom, a on je spretno, kako samo on to zna, odgovarao na razna pitanja. Našega junaka i gosta nije zbunilo ni jedno pitanje, već je pametno zborio. Pozdravili smo i njegovu družicu, dragu Gitu, koja je veselo i mudro odgovarala na svako pitanje pa i ono škakljivo. Znamo da u životu nije sve dobro, svakoga se dotakne i neko zlo te smo razgovarali i o Crnom čovjeku, gospodaru cirkusa, ali i Grgi i majstoru Mrkonji koji, zahvaljujući Hlapiću, postaju dobri.

Djeci se svidjela zanimljiva radionica u kojoj smo ih podijelili u skupine, a oni su trebali, potaknuti pročitanim djelom, uz pomoć mašte i dogovaranja, napisati svoje malo djelo. Teme su bile vezane za crnu kroniku, gospodarstvo, oglase, pismo majstorici i majstoru Mrkonji. Imajući u vidu pročitano djelo učenici su trebali napraviti korak naprijed i iskoristiti sve zajedničke kreativne sposobnosti kako bi osmislili i zapisali svoju priču proživljenu čitanjem i razgovorom o njoj. Učenici su u radu pokazali oduševljenje, stvaralačku originalnost i maštovitost što je i bio cilj ove radionice.

Na kraju druženja pročitana im je pjesmu „Mali šegrt“ Paje Kanižaja, a učenici su u znak zahvale knjižničarki otpjevali pjesmu „Jabuko, jabučice“.

Zahvaljujemo knjižničarki Mariji što nam je ponudila nove ideje i suvremene metode rada u nastavi lektire. S radionice odlazimo vedri i motivirani za nove promjene.

Bilo je lijepo, veselo, drugačije, poučno…

Stvaralački rad i stvaralačku igru učenika možete vidjeti na fotografijama u prilogu.

Izvor: Gordana Kovač

« Svibanj 2024 »