STEM izazovi u Povijesti i virtualna stvarnost

Autor: Filip Janković, 20. 12. 2022.

Učenici 5. razreda naše škole su, u ponedjeljak, 12. 12. 2022., imali zanimljiv sat Povijesti.

Kako nam se bliži vrednovanje nastavne teme Prve civilizacije, učiteljica Povijesti Martina Grundler Hrala odlučila je iskoristiti prednosti tehnologije i omogućiti učenicima iskustveno učenje. Naime, pomoću VR naočala i mobilne aplikacije Egypt VR 360 učenici su otišli na put Egiptom te su posjetili najpoznatiju grobnicu na svijetu, onu faraona Tutankamona, koja se nalazi u Dolini kraljeva. Proučavali su hijeroglife i slike na zidovima grobnice, posmrtnu masku i sarkofag faraona te su u bilježnice nacrtali uočeno.

Nakon toga su, uz pomoć lego-kockica, čačkalica i plastelina te šećera u kockama pokušali izgraditi piramide, monumentalne građevine, najprepoznatljiviji simbol Egipta. Da to nije jednostavan posao vrlo brzo su uvidjeli i učenici jer su se neki od njih preračunali pa su započeli graditi piramide na većim bazama pa su, na kraju, ostali bez kockica te su morali započeti posao ispočetka.

Shvatili su, kako je za gradnju piramida, bilo od velike važnosti dobro poznavati geometriju.

Na ovaj smo način započeli projekt „STEM izazovi u nastavi Povijesti“ koji je planiran školskim kurikulumom.

Kako su se učenici zabavili na satu i usput učili, pogledajte u videoprezentaciji.

Martina Grundler Hrala

« Svibanj 2024 »