MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI 2022.

Autor: Filip Janković, 14. 12. 2022.

Kao i svake godine, obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti te potaknuti sve subjekte na provedbu aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu sadašnjice. (HZZO, prosinac 2022.)

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti je od iznimne važnosti jer svjedoci smo činjenice da svakim danom, na žalost, raste broj pogođenih nekom vrstom ovisnosti među kojima u zadnje vrijeme prednjači konzumacija droga među mladom populacijom. Ključnu ulogu u dostupnosti različitih narkotika imaju dileri koji na području Balkana i EU imaju raširenu mrežu u okviru različitih organizacija. Sredstva javnog informiranja neprestano govore o novim otkrićima i uhićenjima od strane MUP-a. Suzbijanje je težak, mukotrpan i dugotrajan posao. U pogledu masovnosti, i dalje je među školskim uzrastom (OŠ i SŠ) najviše prisutna ovisnost o informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji gdje prednjače aktivnost na društvenim mrežama i igrice. Pojava chatbot ChatGPT izazvala je veliko uzbuđenje i oduševljenje u tehnološkom svijetu te pokrenulo nagađanja da bi u roku od dvije godine ta umjetna inteligencija mogla zamijeniti mnoge profesije ali i uzdrmati ili zamijeniti Google-ovu tražilicu. ChatGPT pokreće softver programiran za simulaciju ljudskog razgovora. (portal Indeks, prosinac, 2022.) Što sve chatbot može??? Nema potrebe pisati traktate o tome, ovom prilikom. Ionako će to naši mališani saznati brzinom asteroida koji je pobio dinosaure! Najvažnija vijest tek dolazi a to je da nas u 2023.g. očekuje još moćnija verzija GPT-4. Wow!!! I, tako, možda nas uskoro čeka potpuna reforma vlastitog životnog stila a da o obrazovanju i ne govorimo. U međuvremenu, pojurimo brzinom svjetlosti sami (bez robota) raditi društvene akcije i projekte kako na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini sa svrhom širenja znanja o štetnim učincima svih sredstava ovisnosti na zdravlje i život pojedinca ali i obitelji te zajednice u cjelini! Stoga su se učenici, članovi GLOBE grupe u našoj školi i ove godine iskazali u osobnom aktivizmu kako bi poslali poruke vršnjacima što misle o drogama, alkoholu, nikotinu, kockanju i zlouporabi interneta. Njihove radove možete pogledati u foto galeriji.

Voditelj:

Brankica Safin, dipl.ing. biologije