SVJETSKI DAN AIDS-a 2022

Autor: Filip Janković, 14. 12. 2022.

U prosincu se, već 34 godine širom svijeta, obilježava Svjetski dan AIDS-a. „Cilj je doprinijeti informiranju javnosti o infekciji HIV-om koji uzrokuje AIDS, dostupnosti liječenja antiretrovirusnim lijekovima, mogućnostima prevencije te podsjetiti o važnosti uklanjanja stigme i diskriminacije s kojima se još uvijek susreću oboljeli i njihovi bližnji“. (HZZO, Aktualnosti, studeni 2022.)

Kao i do sada prioritet ima prevencija kako bi se rano otkrila infekcija te pristupilo liječenju zaraze HIV-om. U tom smislu neophodno je vršiti edukaciju o spolno prenosivim bolestima, među kojima je i AIDS, te ukazivati na važnost odgovornog spolnog ponašanja, zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja. Međunarodni simbol svjesnosti, solidarnosti i podrške oboljelima te spomena na umrle je crvena vrpca (engl. red ribbon). Poruka ovogodišnjeg obilježavanja je „Izjednačiti“ (engl. Equalize) kojom se želi naglasiti potreba rješavanja problema nejednakosti kao i doprinos otklanjanju infekcije HIV-om i AIDS-a na globalnoj razini. U opisu bolesti AIDS stoji da se radi o slabljenju imuniteta do kojeg dovodi infekcija HIV virusom (virus humane imunodeficijencije). Trenutno svijet bilježi zaustavljanje širenja infekcije HIV-om jer broj oboljelih kontinuirano pada u zadnjih deset godina, a isti podatak se odnosi i na broj umrlih od bolesti AIDS. Svjetske organizacije su si postavile ambiciozne ciljeve koji uključuju završetak epidemije HIV-a/AIDS-a do 2030. godine kao dio Globalnih ciljeva održivog razvoja. Ti ciljevi uključuju i UNAIDS (Ujedinjeni narodi za AIDS) koji poziva zemlje da do 2025. g. postignu preduvjete za okončanje epidemije. Zahvaljujući sustavnoj primjeni mjera prevencije, dijagnostike i liječenja, prema podatcima HZZO-a, u Hrvatskoj se HIV/AIDS, tijekom ovih 37 godina (od pojave prvih slučajeva 1985.g.), zadržava na niskoj razini. Važna preventivna mjera su testiranje i rano otkrivanje infekcije kako bi se postiglo pravovremeno individualno liječenje te sprečavanje širenja infekcije. Popis centara za testiranje i savjetovanje je javno dostupan u tražilici zdravstvenih usluga u aplikaciji Spolno zdravlje. Važno je spomenuti da je testiranje anonimno i besplatno! Značajna poruka je da, sukladno medicinskim dokazima, osobe koje žive s HIV-om, redovito uzimaju lijekove i imaju nemjerljivu razinu virusa (Nemjerljivo = Nezarazno) ne mogu prenijeti HIV svojim spolnim partnerima. Danas je infekcija HIV-om postala kronična bolest. S njom se može živjeti, raditi i planirati budućnost zahvaljujući napretku medicinske znanosti. Stoga ne čudi što je međunarodna interesna skupina mladih „Youth Against AIDS“ pozvala Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da se virus HIV preimenuje kako bi se destigmatizirao jer, kažu, ta bolest više nije smrtonosna uz pravilnu terapiju. Oni smatraju da je izraz „HIV“ smrtonosan zbog, više od 40 godina, srama, predrasuda i pogrešnih uvjerenja. U zaključku svog obraćanja navode da bi promjena imena olakšala život za više od 38 milijuna ljudi u svijetu koji žive s virusom HIV. Napomena: Svjetska zdravstvena organizacija objavila je da će tijekom godine naziv majmunske boginje postupno mijenjati u Mpox kako bi se pomoglo ukloniti diskriminaciju prema oboljelima od ove bolesti (portal 24 sata). Koliki je još uvijek veliki problem stigma zbog zaraze HIV-om govori informacija da je u Europi sve veći broj ljudi s HIV-om kojima nije postavljena dijagnoza! Naime, „od 2018.g. do kraja 2021.g. više je ljudi zaraženo HIV-om u europskoj regiji nego što je dijagnosticirano“ (WHO). Europska regija WHO uključuje više od 50 zemalja, među kojima Rusiju, Ukrajinu i Tursku. Regionalni direktor WHO-a za Europu Hans Kluge smatra da bismo svi trebali biti duboko zabrinuti zbog podataka o testiranju na HIV, liječenju i njezi jer raširena stigma oko HIV-a odvraća ljude od testiranja i opasno skreće s puta prema ispunjenju cilja o okončanju AIDS-a do 2030. g.. I baš zato, ne treba odustajati od borbe za poštivanje ljudskih prava, u pružanju potpore i pomoći oboljelima, stalnom promoviranju znanja u svrhu očuvanja zdravlja i prevencije bolesti. Velika vijest objavljena na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a došla je od znanstvenog časopisa Science (prenosi CNN) da eksperimentalno cjepivo protiv HIV-a pokazuje uspješnost kod 97 posto ispitanika, odnosno kod svih osim jednog jer ih je bilo 36 (ne uključujući one koji su primili placebo). U studiji se navodi da „naučiti kako inducirati antitijela protiv patogena s visokom antigenskom raznolikošću, kao što su HIV, gripa, hepatitis C ili virusi iz porodice beta koronavirusa, predstavlja veliki izazov“! Međunarodna inicijativa za cjepivo protiv AIDS-a (International AIDS Vaccine Initiative) prenijela je da je više od 20 kliničkih ispitivanja cjepiva protiv HIV-a u tijeku. Naglasak ovogodišnje nacionalne javnozdravstvene kampanje je na primjeni znanja u zaštiti spolnog i reproduktivnog zdravlja u sklopu projekta koji financira Europski socijalni fond a nosi naziv „Volim zdravlje“. U kampanji se promoviraju edukativno informativni materijali i usluge koji pomažu u informiranju i stjecanju znanja o prevenciji infekcije HIV-om i drugih spolno prenosivih infekcija (HZZO, Aktualnosti, studeni 2022.) Ovoj kampanji, na simboličan način, pridružili su se i učenici 8. razreda naše škole u okviru Kurikuluma predmeta Biologija (foto).

Predmetni učitelj:

Brankica Safin, dipl. ing. biologije