S emocijama na TI

Autor: Filip Janković, 10. 12. 2022.

Druga radionica pod nazivom „S emocijama na TI“ odrađena je 8. 12. 2022. godine s 3 skupine učenika (dvije skupine OŠ Eugena Kumičića i jedna skupina OŠ Josipa Kozarca), ovaj put zajednički, u Gradskoj knjižnici i čitaonici Slatina, pod vodstvom edukacijskih rehabilitatorica Ivane Sabolić, Anje Majdenić i Patricije Karaman.

Cilj ove radionice bio je osvijestiti vlastite emocije i situacije koje ih uzrokuju, razumjeti važnost i ulogu emocija za vlastitu dobrobit i odnose, komunicirati o sebi u skupini i aktivno slušati druge te unaprijediti vještine izražavanja i upravljanja emocijama.

Za početak smo učenicima ispričali priču o dječaku koji je imao „loš dan“. Dobio je lošu ocjenu, posvađao se s prijateljemima, pao s bicikla ispred škole i saznao da mu je brat bez pitanja uzeo nešto važno. Zatim smo poveli diskusiju o takvim i sličnim događajima te smo upitali učenike je li se i njima nešto slično nedavno dogodilo te kako su se osjećali i što su napravili u takvoj situaciji.

Zatim smo učenike podjelili u tri skupine te su oni samostalno trebali osmisliti nečiji „loš dan“, kako bismo uvidjeli koji događaji za njih predstavljaju stres i frustraciju.

Nakon što su učenici s nama podjelili svoje verzije „nesretnog dana“, najavili smo im da je današnja tema radionice osjećaji te kako se s njima nosimo. Pitali smo ih za razne načine kako se nosimo s osjećajima i poznaju li ljude koji se potpuno različito nose s osjećajima (ne pokazuju ih ili su njima preplavljeni, osjećaju ih snažno itd.). Pričali smo s učenicima o tome zašto je ovo važno i koji problemi mogu nastati u životu ako slabo upravljmo osjećajima ili sebe ne poznajemo dovoljno.

Zatim smo nastavili rad u skupinama. Svaka se skupina bavila jednim osjećajem. Nazivi skupina bili su: Tuga, Strah (i tjeskoba ili zabrinutost), Ljutnja i Sreća. Njihov zadatak, unutar male skupine bio je međusobno razgovarati, pri čemu svatko pojedinačno razmišlja i odgovara na nekoliko pitanja koja su dobili na papiru.

Nakon toga učenici su, unutar svojih skupina, izradili plakat o tom osjećaju, a na kraju radionice poveli smo diskusiju tako da je svaka skupina prezentirala što je zaključila te su učenici međusobno podijelili plakate i iskustvo.

Bila je ovo prva zajednička radionica učenika Osnovne škole Josipa Kozarca i učenika Osnovne škole Eugena Kumičića na kojoj, osim što smo se svi upoznali, osvijestili smo i širinu i bogatstvo ljudskih osjećaja.

Nositelj projekta „POKRENI PROJMENU II – Unapređenje socijalnih vještina u inkluzivnom okruženju“ je Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Vretenac, Slatina u partnerstvu s Osnovnom školom Josipa Kozarca, Osnovnom školom Eugena Kumičića i Gradskom knjižnicom i čitaonicom Slatina. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu Odluke o dodjeli bespovratnih sredstava projekata udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2022./2023. u iznosu od 101.950,83 HRK, a trajanje projekta je 10 mjeseci, odnosno od 1. 11. 2022. do 31. 8. 2023. godine.

Izvor: Anja Majdenić

« Svibanj 2024 »