Posjet Gradskoj knjižnici i čitaonici

Autor: Filip Janković, 22. 11. 2022.

Učenici 3. b razrednog odjela, 17. listopada 2022., posjetili su, sa svojom učiteljicom, našu Gradsku knjižnicu i čitaonicu. Mjesec hrvatske knjige je manifestacija koja ima za cilj popularizirati knjigu i motivirati djecu i odrasle na svakodnevno čitanje koje ne mora biti samo poticaj učenju, nego i zabavna aktivnost za sve članove obitelji.

Svaka nova pročitana slikovnica, strip, dječji roman ili zbirka poezije „malo je čudo“ koje svima otvara vrata u neki novi svijet, potiče maštu i kreativnost i budi ljubav prema knjizi i čitanju. A, gdje probuditi glad za knjigom nego u knjižnicama s čijih nas polica mame tisuće zanimljivih naslova koji kriju neznane tajne i skrovita blaga? Odgovor smo potražili u našoj Gradskoj knjižnici i čitaonici gdje nas je ljubazno dočekala i pozdravila ravnateljica Neda Mađarac i djelatnice knjižnice Marija i Tanja.

Da lektiru možemo čitati kod kuće, obrađivati u školi, ali i u knjižnici, pokazala nam je Marija Cindrić, dipl. knjižničarka. Na zanimljiv način predstavila nam je popularnog dječjeg pisca Davida Walliamsa i sva njegova djela. Jedan od najčitanijih romana bio je Mali milijarder koji se našao i na našem popisu lektire za 3. razred. Od naslovnice, uvodnih poticajnih pitanja o vrijednosti novca i isticanju osobnih želja, kroz slike i priču o malom, nesretnom i usamljenom dječaku milijarderu, provela nas je kroz cijeli roman potičući djecu na uključivanje i aktivno sudjelovanje u karakterizaciji likova, određivanju mjesta i vremena radnje, slijeđenju tijeka događanja kako bi spoznali pouku da je u životu važno imati bar jednog pravog prijatelja te da se novcem ne može kupiti odanost, ljubav i sreća. Kvizom su učenici uvidjeli koliko su razumjeli sadržaj romana, a dramatizacijom odabranih dijelova i zanimljivim dijalozima pokazali su koliko im je roman bio zanimljiv.

Sigurno će u školi njihove pizza-lektire o malom milijarderu biti odlično „pečene“ i spremne za prezentaciju. Knjigoljupci, članovi izvannastavne razredne skupine, također će češće navraćati u knjižnicu i čitaonicu kako bi zajedno uživali u druženju, listanju i čitanju knjiga.

Učiteljica: Kata Huber

Foto kolaži u prilogu.