Europski dan jezika

Autor: Filip Janković, 17. 10. 2022.

Dana 26. rujna obilježava se Europski dan jezika kojim slavimo bogatu europsku jezičnu baštinu i potičemo na učenje stranih jezika. Učenici OŠ Josipa Kozarca su sa svojim učiteljicama engleskog jezika obilježili ovaj dan.

Učenice koje pohađaju izvannastavnu aktivnosti English Club su 22. rujna obilježile su s učiteljicom Katarinom Pejić Europski dan jezika. Istraživale su kako je nastao jezik, mijenja li se, izumiru li jezici, koji je najstariji jezik, kako su zvučali drevni jezici te koliko se jezika govori u Europi i svijetu. Potom su u praktičnom dijelu radionice izrađivale europske zastave od lego kockica te vježbale snalaženje na globusu. Učenici PŠ Senkovac su 26. rujna izrađivali vlastite putovnice te "putovali" i upoznavali europske zemlje. Učenici PŠ Donji Meljani su, 23. rujna, sudjelovali u glazbeno-kulinarskom kvizu te su kroz igru pogađanja učili koja hrana i piće potječu iz koje europske države te na kojim jezicima su ispjevani poznati glazbeni hitovi. Za kraj su se počastili prigodnim europskim delicijama.

S obzirom na to da nam se od ove nastavne godine u razredu priključio učenik s drugog govornog područja, učiteljica Iva Gumbarević s učenicima 3.B razrednog odjela odlučila je provesti aktivnost povodom Europskog dana jezika. Razgovarali smo o važnosti učenja jezika te su naposljetku ove radionice učenici imali priliku biti učitelji. Novoga smo učenika učili kako na hrvatskom reći osnovne rečenice razrednoga jezika kao što su: Možeš li mi pomoći?, Treba li ti pomoć?, Možete li ponoviti? i sl., dok je naš novi učenik nas učio kako što reći na ruskom i turskom jeziku. Osim jezika, učenici su imali priliku uočiti i razlike u pismu. Učenici su uživali u provedenoj aktivnosti, a kako smo se proveli možete pogledati na priloženim fotografijama i videozapisima.

Učenici sedmih i osmi razreda s učiteljicom su Barbarom Tovarović Europski dan jezika obilježili kvizom. Nakon što su podijeljeni u grupe, učenici su imali priliku poslušati zvučni zapis vremenske prognoze na jednom od europskih jezika. Neki od jezika koji su se mogli čuti bili su talijanski, francuski, engleski i španjolski, ali i jezici kao što su norveški i nizozemski. Tijekom kviza učenici su primijetili povezanost i sličnost između pojedinih jezika te navodili primjere kako su prepoznali određene jezike (putovanje, nogomet i sl.).

Video     Video 2     Video 3     Video 4

Izvor: Barbara Tovarović