Međunarodni dan pismenosti u sklopu eTwining projekta Uz čitanje riječi rastu 3

Autor: Filip Janković, 27. 9. 2022.

Učenici 5. c razreda i učiteljica Melita Čmarec, u sklopu eTwining projekta Uz čitanje riječi rastu 3, na satu su Hrvatskoga jezika obilježili Međunarodni dan pismenosti, koji se svake godine obilježava 8. rujna u svrhu osvješćivanja važnosti pismenosti i upozoravanja na problem nepismenosti.

Na početku sata razgovarali su o značenju pojma pismenosti i o potrebi razvijanja jezičnih vještina slušanja, čitanja i pisanja jer je pismenost jedno od temeljnih ljudskih prava – pravo na obrazovanje.

Nakon uvodnoga dijela učenici su upoznali vrste pismenosti prema dokumentu organizacije UNESCO, a to su: osnovna pismenost, računalna pismenost, medijska pismenost, obrazovanje na daljinu i e-učenje, kulturalna pismenost i informacijska pismenost.

Uslijedilo je natjecanje u skupinama. Učenici su, u što kraćem vremenu, morali razvrstati riječi na papirićima ovisno o tome jesu li pravilno ili nepravilno napisane. Zatim su, skenirajući QR kodove, rješavali digitalne zadatke koji se odnose na poznavanje pravila o pisanju glasova č i ć, dž i đ, glasovnih skupina ije i je te pravila o pisanju velikoga i malog slova.

Na kraju sata uredili su razredni pano, pano pismenosti.

Učenici su naučili da trebaju razvijati svoju pismenost, koja je preduvjet cjeloživotnoga učenja i napredovanja u suvremenome društvu.

Melita Čmarec, učiteljica Hrvatskoga jezika

« Svibanj 2024 »