ZAJEDNIČKI DO ZNANJA U GLOBE-u UZ SVJETSKI DAN ZAŠTITE OKOLIŠA

Autor: Filip Janković, 8. 7. 2022.

Postulat GLOBE programa je zajednička suradnja škola i ostalih institucija u promatranju, praćenju, istraživanju i utvrđivanju stanja okoliša na području u kojem rade i djeluju. Planetarno zajedništvo i razmjenjivanje informacija, podataka i rezultata je osnova od koje polazi sama ideja GLOBE-a. Kako tu činjenicu ne bismo zaboravili, OŠ Eugena Kumičića i OŠ Josipa Kozarca u Slatini, ovogodišnji Svjetski dan okoliša, koji se obilježava 5. lipnja, odlučile su posvetiti baš tom temeljnom polazištu GLOBE-a programa.

Stoga smo zajednički na području šume Stublovac pomoću kompasa i kalkulatora konstruirali piksel u kojem pratimo biometrijske karakteristike dominantne (obični grab) i kodominantne vrste (hrast kitnjak). Promatranje i praćenje obuhvaća ukupno deset stabala tri različite visine (najviše, srednje i najniže) onoliko dugo koliko se program bude ostvarivao. U tu svrhu učenici obiju škola mjerili su pokrov krošnji u vrijeme maksimalne vegetacijske sezone pomoću priručne naprave od kartonske cijevi, određivali su prsni promjer stabala metodom mjerenja opsega drveća na visini od 1,5 m iznad površine tla (u visini prsa) pomoću mjerne trake te određivali visinu stabala pomoću klinometra (izrađenog također po metodi „uradi sam“). Na naše veliko zadovoljstvo konstatirali smo da je šuma Stublovac (dio koji smo posjetili) u dobrom stanju te se nadamo da ćemo ju takvu zateći svaki put kada dođemo vršiti daljnje praćenje i istraživanje. Svi rezultati ulaze u GLOBE bazu podataka.

Voditelj:

Brankica Safin, dipl.ing. biologije