Rockom protiv svih

Autor: Filip Janković, 6. 7. 2022.

Učiteljice Dražena Vujanović i Martina Grundler Hrala održale su, 17. lipnja 2022., radionicu za osmaše planiranu školskim kurikulumom o razvoju rock-glazbe u drugoj polovici 20. stoljeća. Rock-glazba je tada bila dio prosvjeda i bunta protiv situacije u društvu. Tema prati kurikulum nastavnog predmeta Povijest, u što se Engleski jezik, kao nastavni predmet, dobro uklopio.

Učenice su se okupile u školskoj knjižnici te smo prionuli poslu. Kako su itekako dobro bile upoznate s poviješću rock-glazbe u Zapadnom bloku, naglasak je bio na razvoju rock-glazbe u Istočnom bloku. Kao uvodnu aktivnost učenice su riješile anketu po kojoj se vidjelo da ne znaju mnogo o rocku na Istoku, nakon čega im je učiteljica Martina održala kratko predavanje o tome te smo pogledali dokumentarne filmove na engleskom jeziku o razvoju rock-glazbe sovjetske scene ’70-ih godina 20. stoljeća, kao i o „rocku na kostima“ – „X-Ray Audio – The Documentary“. Riječ je o pločama zapadnjačkih rock-skupina, koje su namijenjene građanima Istočnog bloka na crnom tržištu, a rađene su od rendgenskih snimaka koje su na sebi često imale prikaz kostiju ruke, glave ili rebra pa zato“ i naziv „rock na kostima” ili jednostavno „rebra”.

Naime, u Staljinovo doba, u SSSR-u, bilo je zabranjeno sve vezano uz zapadnjački stil života pa tako i glazba. Ipak, ljudi su uspjeli prokrijumčariti gramofonske ploče ranih američkih i britanskih blues i rock-izvođača, no materijal potreban za izradu gramofonskih ploča, vinil, bio je preskup i nedostupan. Rješenje ovog problema osmislio je 19-godišnji inženjer zvuka Ruslan Bogoslovski iz Lenjingrada, a to je snimanje na rendgenskim snimkama preko posebnog uređaja za snimanje ploča, koji su, kao ratni plijen, donijeli sovjetski vojnici nakon Drugog svjetskog rata. Tome je u prilog išla i činjenica da su se rendgenske snimke morale uništavati nakon jedne godine čuvanja pa je Ruslan tako, „kopajući“ po kantama za smeće, u sljedećih 20 godina napravio milijun piratskih snimaka na rendgenskim pločama, od klasične glazbe do rocka za što je kažnjen s 5 godina zatočeništva u sibirskom gulagu. Nismo mogli ne zaključiti kako su mladi na Istoku, unatoč brojnim zabranama i opasnosti od uhićenja, pokazali veliku hrabrost kada su pobunjenički duh i ljubav prema glazbi bili jači od straha od progona. A to je i sam duh rocka!

Nakon filmova i rasprave našom školskom knjižnicom odzvanjali su milozvučni tonovi s gramofonskih ploča koji su učenice još više motivirali na rad. Naime, za zadatak su dobile usporediti tematiku pjesama Istočnog i Zapadnog bloka te napraviti pjesmaricu omiljenih pjesama iz navedenog razdoblja. Osim toga proučavale su biografske podatke o sovjetskim rockerima te su na popis omiljenih ličnosti iz svijeta rock-glazbe dodale još neke nove o kojima su upravo učile. Dobre atmosfere nije nedostajalo te smo se uz rad svi zajedno i dobro zabavili.

Dražena Vujanović i Martina Grundler Hrala

« Svibanj 2024 »