Dan sjećanja na holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti

Autor: Filip Janković, 6. 2. 2021.

Dan sjećanja na holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti obilježava se svake godine 27. siječnja jer je na taj dan 1945. godine oslobođen zloglasni logor smrti Auschwitz.

Kako bismo na primjeren način svojim učenicima približili ovaj strašni događaj iz povijesti 20. stoljeća, u kojem je ubijeno šest milijuna Židova, predmetna i razredna nastava su se udružile u vidu različitih radionica kojima je cilj bio izrada leptira.

Naime, u svijetu postoji projekt „Leptir – sjećanje i nada“, a tiče se djece stradale u holokaustu te mu je cilj izraditi leptire u spomen na oko milijun i petsto tisuća djece koja su živote izgubila u holokaustu.

Učenici 3.a su, sa svojom učiteljicom Dijanom Vuković na majice, otiskivali nacrtane leptire s porukama mira, a osim toga napravili su i svjetiljku s motivima leptira.

Učenici 3.b i učiteljica Sanja Hmelik su izrađivali zidne ukrase Hope i Life. Razigrane šarene leptire naslikali su likovnom tehnikom točkanja temperom (poentilizam).

Učiteljica Jasminka Kesegić i njezin 3.c izrađivali su leptire od tamnog papira ukrašene kredom te su na žutom hamer papiru napravili efektni kolaž leptira s bodljikavom žicom.

4.a i učiteljica Maja Puškarić izradili su leptire od kolaž papira na način da je jedna skupina pravila leptire po principu ritam boja, a ostali su izradili mobil od leptirića, također kolaž tehnikom.

Učiteljica Željka Kurtović i njezin 4.b su pravili leptire u origami tehnici te su napravili pano prepun pozitivnih poruka i riječi utjehe.

Predmetna nastava je započela drugo polugodište nastavom na daljini, no razrednici i učenici 7. i 8. razreda su se angažirali te su učenici napravili prekrasne leptire tehnikom koja im je najviše odgovarala. Tako je tu bilo rukom nacrtanih leptira, leptira napravljenih u digitalnim alatima, animacija leptira, kao i ukrasa u obliku leptira.

Osim toga, učenici 7.c razreda, s učiteljicom Melitom Čmarec, na satu Hrvatskoga jezika su interpretirali književni tekst Dječak u prugastoj pidžami Johna Boylea, nakon čega su odradili stvaralački zadatak Adresa ne postoji, primatelj nepoznat. Pisali su pisma stradaloj djeci izražavajući svoja razmišljanja o njihovoj tužnoj sudbini vjerujući da negdje gore, među zvijezdama, oni mogu čuti njihove riječi…

Naša knjižničarka Jelena Martinović prikupila je sve radove i objedinila ih u digitalnom alatu Genially.

Svima puno hvala na velikom trudu koji su naše učiteljice 3. i 4. razreda i njihovi učenici, kao i razrednici i učenici 7. i 8. razreda uložili u ovu zajedničku radionicu.

Martina Grundler Hrala

« Svibanj 2024 »