Dan planeta Zemlje u razrednoj nastavi

Autor: Marko Brijačak, 28. 4. 2020.

Učenici razredne nastave Osnovne škole Josipa Kozarca 22. travnja obilježili su Dan planeta Zemlje. U obilježavanju su sudjelovali svi razredi matične i područnih škola (velika pohvala i bravo za sve!). smiley

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Tako, ove godine obilježavamo 50. rođendan naše Zemlje! Danas se Dan planeta Zemlje obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine.

I naši su najmanji dali svoj doprinos ovoj proslavi. Naši su mali učenici, zajedno sa svojim učiteljicama i roditeljima, pokazali koliko su vrijedni, kreativni i ekološki osviješteni te kako, i u ovo teško vrijeme, misle na naš planet i slave njegov rođendan.

Učenici su Dan planeta Zemlje obilježili raznim aktivnostima: izrađivali su kreativne likovne i literarne radove, crtali su stripove, pisali pjesme i poruke, reciklirali, izrađivali sustave za navodnjavanje, boravili u prirodi, igrali se, sadili cvijeće i pomagali radeći u vrtovima i na poljima, brinuli za domaće životinje i kućne ljubimce, mnogo prali ruke i sve nas hrabrili porukama: „Ostani doma.“ i „Sve će biti u redu!“. Osim toga, učenici su sa svojim roditeljima zaplesali popularni Tik-tok ples (hvala roditeljima). Također, pogledali su zanimljivu prezentaciju i odigrali kviz. Kroz različite sadržaje, tijekom integriranih nastavnih dana, upoznavali su svoj planet Zemlju i njezine ljepote. Uočili su problem onečišćenja našeg planeta i izrazili svoj stav o zagađivanju Zemlje.

Učenici 2. a izradili su Eko-slikovnicu koju možete pogledati u prilogu. Učenici 2. b pripremili su zanimljivu prezentaciju (PREZENTACIJA). Učenici 4. b te PŠ Donji Meljani provjerili su svoj utjecaj na okoliš, rješavajući anketu "EKOLOŠKI OTISAK". Izvor ankete je "Profil Klett", autorice Darije Žaper, učiteljice Prirode, Biologije i Kemije, a rezultate ankete možete pronaći u galeriji. Vrijedni su bili i na izvannastavnoj aktivnosti JK's eTwinners, a radove možete pogledati na linku (KLIKNI).

Ples i aktivnosti učenika možete pogledati na web stranici stručne službe: KLIKNI

Učenici su dali svoj doprinos i zajedničkom video-uratku Virovitičko-podravske županije. smiley

Hvala svima – našim malim, vrijednim i kreativnim učenicima, učiteljicama koje su se uključile u obilježavanje Dana planeta Zemlje, roditeljima na podršci i suradnji. Naši učenici svojim su nam radovima uljepšali ove dane i prigodno proslavili rođendan naše Zemlje!

Zavirite u galeriju i uživajte u prekrasnim dječjim radovima i aktivnostima.

GALERIJA FOTOGRAFIJA

« Ožujak 2024 »