Terenska nastava 8. razreda u Vukovaru

Autor: Marko Brijačak, 27. 2. 2020.

I ove je godine, za učenike 8. razreda, organizirana terenska nastava u Vukovaru. U posjet ovom herojskom gradu krenuli smo 24. 2. 2020., u ranim jutarnjim satima.

Prva lokacija našeg posjeta bio je Memorijalni centar Domovinskog rata i tu smo poslušali zanimljivo edukativno predavanje. Nakon toga poveli su nas u razgledavanje postava Memorijalnog centra s naglaskom na Bitku za Vukovar. Vojni je časnik detaljno govorio o ratnim zbivanjima te je spomenuo mnoge hrabre borce, branitelje Vukovara, a među njima je govorio i o mladom Francuzu Jeanu Michaeleu Nicolieru, koji je vlakom doputovao u Hrvatsku i borio se kao dragovoljac Domovinskog rata te je, s ostalim ranjenicima iz vukovarske bolnice, odveden na Ovčaru i od tada mu se gubi svaki trag. Budući da sva mjesta nismo mogli posjetiti pješice, autobusom su nas odvezli u blizinu vukovarske bolnice. Prvo smo pogledali kratki film, a zatim smo pošli u razgledavanje. Podrumski je dio bolnice sačuvan neizmijenjen i mogli smo vidjeti kako je sve izgledalo tijekom opsade grada. Iz pozadine je dopirao glas Siniše Glavaševića, vukovarskog novinara koji je, do pada grada, izvještavao o ratnim zbivanjima. Odveden je na Ovčaru gdje je i ubijen. Nakon bolnice posjetili smo Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i poslušali kratko predavanje. Na ulazu u Spomen-dom nalazi se bista Blage Zadre, jednog od najvećih heroja Domovinskog rata, koji je posmrtno promaknut u čin generala. Učenicima je bilo zanimljivo fotografirati se na tanku koji se nalazi ispred ulaza. Vozeći se nekoliko puta istom cestom, morali smo zastati i fotografirati se ispred vukovarskog vodotornja, simbola stradanja i otpora grada. Sljedeće odredište našega obilaska bila je Ovčara, mjesto na koje su odvezeni ranjenici vukovarske bolnice. Posjetili smo, Spomen dom na Ovčari, spomenik i Masovnu grobnicu. Počast svim žrtvama odali smo minutom šutnje i molitvom, a zatim smo krenuli na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinsko rata. Upečatljivo je bilo promatrati mnoštvo identičnih grobova hrvatskih branitelja kao i mnoštvo bijelih križeva. Ovdje se nalazi i grob Blage Zadre i njegova sina Roberta. Cijelim grobljem dominira monumentalni spomenik izrađen od bronce u čijem se središtu nalazi zračni križ i vječni plamen. Budući da je ovaj posjet osmišljen kao terenska nastava, morali smo pokazati i što smo naučili. Čekala nas je Škola mira i kviz. Našu su školu, u kvizu, predstavljali Ante Benković i Leon Trobrlić, oba su učenika iz 8. c razrednog odjela i za jedan, ali vrijedan bod, pobijedili su učenike OŠ Eugena Kumičića. Bili smo ponosni na njih i čestitali smo im. Na kraju našeg posjeta gradu na obali Dunava čekala su nas dva muzeja. U Muzeju vučedolske kulture mogli smo puno vidjeti i saznati o načinu života drevnih Vučedolaca, a u Gradskom muzeju Vukovara saznali smo niz zanimljivosti iz bliže nam povijesti.

Umorni i promrzli, ali puni dojmova, vratili smo se kućama.

Najzanimljivije detalje, s terenske nastave, možete pogledati na fotografijama.

Snježana Tot, učiteljica Hrvatskoga jezika

« Ožujak 2024 »