Dan sjećanja na holokaust

Autor: Marko Brijačak, 29. 1. 2019.

U našoj je školi obilježen Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, koji se diljem Europe obilježava 27. siječnja svake godine, s ciljem podsjećanja na sve žrtve nacističkoga režima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Dan sjećanja na holokaust obilježen je različitim aktivnostima u okviru nastave Vjeronauka, Povijesti i Hrvatskoga jezika.

Vjeronaučna skupina, sa svojom voditeljicom Marinom Martinović, 24. siječnja provela je istraživanje o svecima katoličke crkve koji su stradali u holokaustu. Rezultate svoga rada izložili su na prigodnom panou u holu škole.

Učenici osmog razreda 25. siječnja u školskoj knjižnici pogledali su film „Život je lijep“ Roberta Benignija, u kojem su stradanja Židova u holokaustu prikazana na neobičan i maštovit način. Svoje dojmove o filmu izrazili su učenice 8. c razreda:

„Film „Život je lijep“, jedan od najgledanijih na svijetu, svakako bih preporučila za gledanje. Najviše mi se svidio glavni lik, Guido koji jako voli i cijeni svoju obitelj te za vrijeme njihova boravka u koncentracijskom logoru pokušava usrećiti i zaštititi svoga sina. Sviđa mi se njegova hrabrost, optimističnost i to što sve prikazuje na pozitivan način. Mislim da je on pravi primjer kakav čovjek treba biti. Ljudi bi trebali težiti miru i ne ratovati jer je to najgore što se čovječanstvu može dogoditi. Upravo je to pouka ovoga filma.“ (Lorena Krupnicki)

„Mene je ovaj film oduševio i zasigurno je jedan od najboljih koje sam ikad pogledala. Jako mi se svidio lik Guida jer je pokazao da nije uvijek sve crno i da uvijek postoji nada. Oduševilo me što je Guido ostao jak zbog svog sina i što nije želio da njegov sin doživi i shvati sve grozote koje rat donosi. Rastužilo me što Guido na kraju nije preživio rat jer se žrtvovao za svoju ženu koju je toliko volio da je bio spreman umrijeti za nju. Mislim da ovaj film treba biti primjer svim ljudima da ubuduće ne ratuju jer rat sve uništi i razori, a ništa nije dragocjeno kao ljudski život koji se više nikada neće moći vratiti.“ (Lana Cigrovski)

Fotografije pogledajte na:http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=1066

Hana Tepeš, učiteljica Hrvatskoga jezika

« Svibanj 2024 »