Radionica Glagoljica i matematika

Autor: Marko Brijačak, 23. 11. 2018.

Učenici sedmog razreda 23. 11. 2018. sudjelovali su u radionici Glagoljica i matematika u okviru Erasmus + projekta Matematika, kraljica znanosti i školskog projekta U početku bijaše slovo. Radionicu su organizirale i provele učiteljice Hana Tepeš, Anita Jukić i Ivana Strupar.

Na radionici Glagoljica i matematika učenici su otkrili da svako glagoljično slovo ujedno predstavlja i broj te da se na glagoljici mogu zapisivati brojevi i obavljati različite matematičke operacije. Učenici su ispunjavali nastavne listiće podatcima o Baščanskoj ploči, najvažnijem hrvatskom glagoljskom spomeniku. Učenici su morali brojčane podatke o Baščanskoj ploči zapisati brojevima na glagoljici. U središnjem dijelu radionice učenici su, radeći u parovima, rješavali matematičke zadatke na glagoljici. Radove, koji su nastali na radionici, izložili smo na školskom panou posvećenom projektu. Također, učenici su izrezivali kartonska glagoljična slova od kojih su složili glagoljični natpis, naziv projekta Matematika - kraljica znanosti.

Cilj je ove projektne aktivnosti bio povezati hrvatsku baštinu s naizgled nepovezanim - matematikom. Tako su učenici otkrili korelaciju između slova i brojeva, između jezika i matematike, između povijesne baštine i znanosti.
Također, cilj je radionice i projekta U početku bijaše slovo promidžba hrvatske kulturne baštine.
Na taj način želimo potaknuti učenike na promišljanje o očuvanju i opstojnosti hrvatske glagoljice te slaviti, razumijevati i štititi njezinu jedinstvenu vrijednost.

Hana Tepeš, učiteljica Hrvatskoga jezika

Galerija fotografija (Anita Jukić):http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=1009

« Ožujak 2024 »