PROSINAC U KOZARCU: BLAGDAN SV. LUCIJE

Autor: Marko Brijačak, 13. 1. 2017.

I ove godine,  već treću godinu, obilježen je blagdan sv.Lucije. Blagdan ranokršćanske svetice sa Sicilije, koja se tradicionalno slavi na prostoru Hrvatske i Bosne sijanjem pšenice, brojanjem dana do Božića a ujedno i drugim zaboravljenom običajima koji su zabilježeni u pismenim i usmenim predajama naših predaka.

Ovaj blagdan osobito je cijenjen u nordijskim zemljama Europe, kao i kod dijela naroda nordijskih korijena osobito u Americi i u ostatku svijeta.  Blagdan je osobito štovan zbog značaja svjetlosti koju ona ima u ovo doba godine, Adventa, a povezana je i sa pretkršćanskim običajima slavljenja Nepobjedivog Sunca, koji jasno implicira na dolazak Spasitelja Isusa Krista kao malog Božića. Paljenjem svijeća na adventskimaranžmanima tijekom studenog i prosinca, a napose i mi kroz ovaj lijepi Blagdan svjetla, na trenutak se poistovjećujemo sa tužnim životom svetice koja je svoju vjeru u Krista posvjedočila brigom za prognane i gladne, te kroz razne legende osigurala da je i nakon toliko stoljeća častimo i slavimo kao osobu blisku današnjim potrebama i situacijama.

Blagdan sv. Lucije tradicionalnim  božićnim dekoriranjem (anđele za lučice su napravili učenici osmih razreda u nastavi) i okupljanjem oko stola u knjižnici,  paljenjem prve blagdanske svijeće plamenom betlehemskoga svjetla naše Lucije, članice likovne grupe, u intimnom blagdanskom ozračju proslavljen je u večernjim satima sijanjem pšenice i druženjem uz božićni čaj i kekse. (učiteljica likovne kultureTatjanaLulić Prpić i likovna grupa ).

Fotografije pogledajte na: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=567

Tatjana Lulić Prpić