„RODITELJI U GOSTIMA“ – Zajedno u igri, učenju i pjesmi u 4. b razrednom odjelu

Autor: Iva Gumbarević, 25. 12. 2023.

„RODITELJI U GOSTIMA“ – Zajedno u igri, učenju i pjesmi u 4. b razrednom odjelu

Tijekom listopada, studenoga i prosinca Tamara Dorić, Fran Jurina mama, bila je rado viđena gošća u učionici 4. b razrednog odjela. Za božićni ugođaj pobrinuli su se i roditelji Luke Perkovića koji su, kao i svake godine do sada, donirali božićno drvce.
Naša sportsko-rekreacijska skupina ove šk. g. 2023./2024. ima raznolik program u kojemu se na prvo mjesto stavilo zdravlje, i mentalno i tjelesno. Mama Tamara dragovoljno se odazvala pozivu učiteljice Kate Huber za suradnju u realizaciji razrednog projekta „Sportom do zdravlja“. Po zanimanju odgojiteljica, u svoje slobodno vrijeme voli pisati i skladati pjesme. Ponudila nam je svoje dvije autorske pjesme koje bi učenici 4. a i 4. b naučili i otpjevali za božićnu priredbu i Dan škole. No osim glazbene radionice, suradnja se proširila i na druge teme.
1. Glazbeno-spoznajna radionica - Pjevajmo zajedno održana je 15. listopada 2023. godine.
Razgovorom u krugu započelo je upoznavanje s učenicima koji su predstavljali i obrazlagali svoj izbor omiljenih sportaša. Govorilo se o značenju i ulozi sporta i glazbe u životu ljudi te poznavanju notnoga pisma. Kako su svi učenici 4. b uključeni u izvannastavnu aktivnost, pjevanje najdražih dječjih pjesama poslužilo je svrsi jer su svi opušteno, brzo i lako usvojili melodiju i tekst pjesme Nogometni Božić / Lopta ispod bora.
2. Pedagoška radionica – Različitost koja nas spaja održana je 20. studenoga 2023. godine.
Radionica je bila posvećena obilježavanju Svjetskog dana djece koji se tradicionalno obilježava toga dana.
Ciljevi radionice: potaknuti poštivanje prava na različitost, promicati toleranciju, razvijati međusobnu empatiju, upućivati na slušanje drugoga, poticati izražavanje vlastitih misli i osjećaja, poštivati druge i drugačije, njegovati prijateljstvo i pozitivno ozračje u razrednom odjelu.
O dječjim pravima i pravu na različitost poučio ih je šareni slonić Elmer, Davida McKeea.
Zajedničkim plesom, gledanjem i analizom crtanoga filma, igrom izbora uz dokazivanje međusobnih sličnosti i razlika te suradnjom u bojanju slonića u krugu djeca su naučila da je raznolikost zanimljiva jer ih potiče da jasnije izražavaju svoje mišljenje, uvažavaju različitosti koje jačaju samosvijest i samopouzdanje itd. Kakav bi to bio svijet u kojemu živimo ako bismo svi bili isti i radili iste stvari u isto vrijeme?!
Svi bi zapravo, u svom životu trebali imati jednog Elmera koji bi ih podsjećao na to da razumiju koliko je divan unatoč tome što je drugačiji od drugih.
Iako znamo da se tolerancija, prihvaćanje, uzajamno pomaganje, empatija i uvažavanje različitosti najbolje razvijaju i njeguju u skupini, svi smo svjesni koliko je ove pozitivne osobine važno njegovati i razvijati i u obitelji. Ipak je obitelj prvi korak u učenju toleranciji i prihvaćanju različitosti.
3. Božićna radionica - Pomoćnici Djeda Božićnjaka održana je u petak, 15. prosinca 2023. godine.
Integracijsko-korelacijskim pristupom prožimali su se nastavni sati Hrvatskoga jezika, Sata razrednika, TZK-a te Likovne i Glazbene kulture kako bi se što potpunije, radosnije i spremnije dočekao i obilježio Božić te nadolazeći blagdani. Učenicima je sve bilo zanimljivo pa su se rado uključivali i sudjelovali u svim aktivnostima i postavljenim izazovima, uz poticajno i stručno vođenje mame Tamare.
Tjelesna aktivnost: Opće pripremne vježbe vilenjaka - pomoćnika Djeda Božićnjaka
Elementarne igre oponašanja, brzine i spretnosti (Gađanje čarobnih kuglica u cilj, Igre s kockom, Prebrojavanje likova).
Glazbeno-spoznajna aktivnost – kviz: Što vilenjaci znaju o Božiću i Lopti ispod bora koju su naučili pjevati za božićnu priredbu? (kutija "šalji dalje" u krug uz glazbu).
Kreativno-literarna aktivnost: Pismo za Djeda Božićnjaka.
Ne trebamo posebno naglašavati da se tijekom zajedničkih druženja u radionicama Fran Jurine mame Tamare učilo kroz igru, pjevalo, plesalo i zabavljalo. Na kraju svake radionice, učenici su se uvijek osladili kriškom jabuke ili bombončićima koje im je Tamara podijelila jer su uspješno odradili aktivnosti.
ZAHVALJUJEMO mami Tamari Dorić na uloženom vremenu i trudu, zanimljivim radionicama i zajedničkom druženju.
U ponedjeljak, 18. 12. 2023. roditelji Luke Perkovića našem su razredu donirali božićno drvce.
Taj dan se na satu Hrvatskoga jezika čitalo pismo Djedu Božićnjaku. Na satu Likovne kulture i Sata razrednika izrađivali su se ukrasi, kitilo se drvce, razgovaralo o blagdanima u našem kraju i iščekivalo nadolazeće blagdane.
Učenici 4. b razrednog odjela i njihova učiteljica Kata Huber

Izvor: Kata Huber