Europski dan jezika na nastavi Njemačkog jezika

Autor: Iva Gumbarević, 29. 9. 2023.

Povodom Europskog dana jezika tijekom rujna na izvannastavnoj grupi Deutsche Kultur i na satu Njemačkog jezika provedeno je nekoliko aktivnosti.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna. Opći su ciljevi Europskog dana jezika upozoriti na važnost učenja stranih jezika, promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe i poticati cjeloživotno učenje jezika.

Njemački jezik odlikuje se brojnim složenicama koje po duljini pripadaju skupinama najdužih riječi u svijetu. Iako je Njemačka prije nekoliko godina ukinula svoju najdulju riječ, koja se sastojala od čak 63 slova (Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz – Zakon o delegaciji dužnosti nadzora obilježavanja i označavanja goveđeg mesa), drugih jednako složenih riječi u ovom jeziku ne manjka. Učenice koje pohađaju izvannastavnu grupu Deutsche Kultur izradile su plakat koji sadrži deset dugačkih njemačkih riječi s hrvatskim prijevodom. Prva je na popisu riječ Aufmerksamkeitsdefizit-Hyperaktivitätsstörung (poremećaj pažnje uzrokovan hiperaktivnošću), koja (bez spojnice) ima 44 slova. Kroz društvene i digitalne igre naučili smo kako se na drugim europskim jezicima kažu izrazi hvala, volim te, dobar dan, doviđenja. Aktivnosti su provedene 13. i 27. rujna.
Učenici osmog razreda izrađivali su od 21. do 26. rujna digitalne plakate na njemačkom jeziku o europskim državama. Osim glavnog grada, najdulje rijeke, najviše planine i tipičnog jela zadatak je bio istražiti i pozdrave i još neke izraze na pojedinim europskim jezicima.
Aktivnosti i plakate možete vidjeti klikom na poveznicu:
Marina Telišman, učiteljica Njemačkog jezika