Međunarodni dan žena i djevojaka u Matematici

Autor: Filip Janković, 12. 5. 2023.

12. svibnja je Međunarodni dan žena u matematici. Dan je proglašen u čast Maryam Mirzakhani, rođene 12. svibnja 1977, prve i jedine žene koja je osvojila Fieldsovu medalju (pandan Nobelove nagrade za matematiku).

Učiteljica Matematike Anita Martinčević potaknula je učenice šestog razreda naše škole na zanimanje za matematiku kroz prezentaciju o najvažnijim matematičarkama svih vremena. Zainteresiranost žena za svijet znanosti, posebice matematike, u punom je zamahu. Međutim, to nije uvijek bio slučaj. Dugi niz godina kvalitetu obrazovanja žena i njihovo uključivanje u znanost potiskivale su i ograničavale predrasude, društveni pritisci i očekivanja. Djevojčice se od ranog djetinjstva mogu istaknuti u području matematike. Ako prepoznamo i promičemo rast, sigurnost i samopouzdanje djevojčica, formirat ćemo žene sposobne inspirirati druge i odmaknuti društvo od stereotipnih stavova kojih se nesvjesno drže.

Postoji Europsko udruženje žena u matematici (European Women in Mathematics) koje je pripremilo zbirku i izložbu portreta matematičarki iz različitih država Europe, kako bi pokazali koliko smo različite i da biti matematičarka ne znači uvijek isto. Na jednoj od izložbi našao se i portret prof. dr. sc. Blaženke Divjak.

Učenice su izradile i izložile plakat o ženama u matematici koje imaju različite i zanimljive karijere, te preko takvih priča pokazale da matematika nije bauk. Istina je da je matematika prava „kraljica“ i nakon studija otvaraju se brojne mogućnosti za karijere kojima je matematika dobar temelj. Jer ima matematičara koji matematiku shvaćaju kao igru i izazov, onih koji se više žele baviti primjenom matematike u raznim područjima, onih koji odabiru težak i vrijedan nastavnički poziv, ali i onih koji koriste matematički način razmišljanja u raznim karijeri.

Fotografije: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=2030

Anita Martinčević, učiteljica Matematike