Susret s književnicom Silvijom Šesto

Autor: Marko Brijačak, 3. 11. 2014.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2014., Gradsku knjižnicu i čitaonicu Slatina posjetila je 29. 10. 2014., jedna od najčitanijih književnica za djecu i mlade (piše i za odrasle),  Silvija Šesto Stipaničić. Izdala je oko četrdesetak naslova.

Učenici trećih i četvrtih razreda naše škole također su prisustvovali njenom susretu.

Ono po čemu je  prepoznatljiva su  dječje knjige koje su na popisu lektire za osnovne škole „Debela“ i „Bum Tomica“, ali još je značajnije da su prije ulaska u lektiru bila na samom vrhuncu top lista najčitanijih. Primila je brojne nagrade za svoj spisateljski rad.

Njezina lektira postavljena je na kazališne daske i tu je doživjela veliki uspjeh. Naslov „Debela“ prošle je godine uvršten u popis knjiga za učestvovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja u Zagrebu. Prilikom proglašenja pobjednika, izvodila se istoimena kazališna predstava.

Osnovala je vlastitu izdavačku kuću „Semafora“. Sretna je što su njena djela ušla u lektiru jer to govori da je omražena lektira dobila vjetar u leđa i da se konačno počelo raditi na tome da djeca zavole čitanje.

Najveće zanimanje kod učenika trećih i četvrtih razreda naše škole postigao je naslov „Bum Tomica“ ( četiri nastavka). Knjiga govori o duhovitim zgodama i nezgodama u životu desetogodišnjeg dječaka Tomice koji svojim dječjim očima promatra svijet. Silvija Šesto progovara jasnim stilom kratkih i slikovitih rečenica. Dijalozi su joj vrlo dinamični, uz humoristično viđenje stvarnosti i spretno osmišljavanje poante.

Navedene karakteristike već daju naslutiti da je Silvija Šesto spisateljica koja ima sposobnost razmišljati iz djeteta, što joj otvara mogućnost da mu se približi i da izrekne i dublje i važnije istine o životu u velikom  gradu. Knjige su joj sastavljene od crtica koje govore o odnosima  unutar suvremene obitelji, uže i šire; o vrijednostima prijateljstva i ljubavi; o instituciji braka i međusobnoj toleranciji; o prvim ljubavima i  razočaranjima; o izvršavanju svakodnevnih obveza i pristojnom ophođenju u društvu.

Više od sat vremena druženja s književnicom prošao je kao u trenu.

Gordana Kovač