NAŠI SEDMAŠI USVOJILI DOBROG DUPINA!

Autor: Marko Brijačak, 27. 6. 2017.

Tijekom višednevne ekskurzije učenika 7. razreda posjetili smo jedinstveni svjetski projekt – Edukacijski centar o moru u Velom Lošinju s ciljem proširenja znanja o morskim sisavcima dupinima i kornjačama u Cresko-Lošinjskom arhipelagu.

Centar je inače osnovao PLAVI SVIJET – INSTITUT ZA ISTRAŽIVANJE I ZAŠTITU MORA, 2003.g.        Nakon održanih predavanja i radionica, voditelji Centra su našoj školi omogućili usvajanje dobrog dupina o kojem skrbe od trenutka kada su ga upoznali. Njegovo ime je JOP i ispričat' ću vam priču o njemu.

Djelatnici Centra su našeg JOP-a susreli u ophodnji brodom u blizini otočića Osir, 26. lipnja 2008.g. Bila je to velika skupina dupina čiji su veći dio sačinjavali mladunci među kojima i novorođenče s zaista osobitom perajom koja više nalikuje grbici. I tada su mu dali ime. Zbog izrazito nerazvijene leđne peraje, djelatnici Centra bili su veoma zabrinuti za njegov daljnji napredak. Unatoč tome, ovaj ih je mladunac zadivio svojim plivačkim sposobnostima jer kretao se brzo, tik ispod površine mora ostavljajući za sobom trag od niza mjehurića. Odmah je svima prirastao srcu i svaki novi susret s njim ih je istinski uveseljavao, jer je za djelatnike Centra to bila potvrda njegovog uspješnog odrastanja. Iako je prvih godina uglavnom plivao uz majku, tijekom 2010.g. počeo je sve češće prilaziti istraživačkom plovilu. Bili su to prvi znaci njegovog osamostaljivanja. Jednom prilikom, tijekom promatranja i praćenja u blizini otoka Oliba,  djelatnici Centra susreli su veliku skupinu dupina u kojoj su odmah uočili JOP-a. Vrlo brzo im se pridružio uživajući u pramčanom valu plovila s nekolicinom drugih mladunaca iz grupe. Zajedno sa svojim prijateljima promatrao ih je radoznalim okom i ispuštao glasne zvižduke. Zahvaljujući JOP-ovoj osebujnoj peraji, izuzetno ga je lako primijetiti što inače nije slučaj s mladim dupinima. Peraje mladunaca često su potpuno neoznačene i zaista ih je teško pratiti kroz vrijeme osobito kada se počnu odvajati od majki. Svi iz Centra su sretni što to neće biti slučaj s JOP-om te se nadaju da će još dugo vremena uživati u njegovom društvu.

A mi smo veliki sretnici jer usvajanjem jedinstvenog i neponovljivog JOP-a podupiremo Jadranski projekt dupin te pomažemo u očuvanju dobrih dupina u Jadranu!

​Fotografije pogledajte na: http://www.os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=681

Izvor: http://www.plavi-svijet.org

Brankica Safin, dipl.ing.biologije