Dječji forum Osmijeh posjetio Hrvatski sabor

Autor: Marko Brijačak, 19. 5. 2016.

U suradnji Saveza društava Naša djeca Hrvatske i Udruge gradova 18. svibnja od 12:00 do 14:00 h održan je 11. susret djece iz Dječjih foruma sa saborskim zastupnicima u Saboru RH.

Svoje govore izlagalo je 28 djece iz 14 Dječjih foruma (Banova Jaruga, Čakovec, Dubrovnik, Kutina, Lovran, Nova Gradiška, Ogulin, Opatija, Prelog, Ravna Gora, Dječji forum Mladost Slatina, Dječji forum Osmijeh Slatina, Virje, Zabok) s namjerom da iznesu svoja razmišljanja o temama koje su im važne i za koje je uočena potreba za rješavanjem.

Predstavnice Dječjeg foruma Osmijeh Arnella Beneš i Vlatka Pačarić govorile su o temi koja sve više pogađa stanovnike naše domovine. Saborski zastupnici poslušali su njihov govor Živjeti u Hrvatskoj.

Nakon odslušanih 14 govora, uočeno je da se polovica nazočnih forumaša bavila problematikom iseljavanja mladih obitelji iz Hrvatske koje rezultira sve manjim razrednim odjelima.

Predstavnik Udruga gradova Blaženko Boban i nazočni saborski zastupnici Ivan Vrdoljak, Ante Babić, Gordana Rusak i Margareta Mađerić obratili su se svim forumašima vrlo emotivno, na ,,rubu” suza. Priznali su da su iznenađeni problemima koji se nalaze u dječjim glavama te istaknuli da je njihova dužnost osigurati djeci pravo na bezbrižnu igru, školovanje i obrazovanje, bez da djeca moraju brinuti o problemima nezaposlenosti i iseljavanja, posebice mladih obitelji, jer svi imamo isti cilj, a to je bolja budućnost u Hrvatskoj. Poručili su djeci da čuvaju svoje govore i pogledaju ih nakon 15 godina kada postanu odrasli ljudi i kada im se bude pružala pozicija direktora neke tvrtke. Neka tada ostanu ljudi i misle na dobro hrvatskih obitelji. Blaženko Boban predložio je da forumaši koji su govorili o iseljavanju iz Hrvatske iskopiraju svoje govore i predaju ih svim saborskim zastupnicima. Potaknut prethodno spomenutim problemima, saborski zastupnik Ivan Vrdoljak obećao je da će sljedeće godine predstavnici Dječjih foruma održati svoje govore u glavnoj sabornici pred svim saborskim zastupnicima jer svi saborski zastupnici trebaju biti svjesni da djecu Hrvatske muči problem iseljavanja mladih obitelji iz Hrvatske i nejednakih mogućnosti djece u različitim dijelovima Hrvatske. Zaključili su da su upravo djeca poput hrabrih forumaša budućnost Hrvatske.

Govor Arnelle Beneš i Vlatke Pačarić nalazi se u prilogu.

fotografije pogledajte na:

Sanela Tot