EKO DANI U 4.a

Autor: Marko Brijačak, 25. 4. 2016.

Učenici 4.a razrednog odjela  aktivno sudjeluju u  eko danima povodom Dana planeta Zemlje, s ciljem stvaranja svijesti o potrebi čuvanja prirode i svih njezinih vrijednosti. Potrudili su se napraviti što bolje prezentacije, plakate o očuvanju prirodnih bogatstava našeg zavičaja i domovine. Čitale su se pjesme, osmišljavali monolozi, rješavale se matematičke priče s eko temama, gledao se crtani film na zadanu temu, istraživalo se  o razvrstavanju i pravilnom zbrinjavanju otpada u našem zavičaju, pokupilo se smeće u školskom dvorištu,  oblikovali su se i dizajnirali upotrebni predmeti. Obrađivane su razne teme u korelaciji s građanskim odgojem, nastavom hrvatskog jezika, matematike, prirode i društva i likovne kulture.

Sadržaji nastavnih jedinica bili su sljedeći:

„ Priroda i ja - odgovornost građana za održivi razvoj“, „Kad ponestane odgovornosti“, „Naš eko projekt“, „Čišćenje okoliša škole“, „Zavičaji su različiti - očuvanje prirodnog bogatstva“, „Sirovine koje uzimamo iz prirode“, „Recikliranje“,  „Istraživanja o razvrstavanju i zbrinjavanju otpada u našem okolišu“, „Matematičke računske priče o vodama, zaštićenim sisavcima, eko-proizvodnji, sirovinama …“, „Ekologija u priči i pjesmi - Što mi se tužio hrast, Pozdrav šumi, Monolog jednog drveta“, „Oblikovanje i dizajniranje upotrebnih predmeta – oblikovanje kapa od novinskih papira, izrada papirnatog spremnika“, „Crtanje zemaljske kugle, pisanje poruka“, „Plakati o proljeću, čistom okolišu, zaštićenim pticama.“

Ovakvi integrirani dani oduševili su učenike, koji bi htjeli češće učiti  na ovakav način. Zadaća nas učitelja je da jačamo svijest i poštovanje naših učenika za prirodni okoliš našeg planeta, te da ih  naučimo da čovjek ne može živjeti bez prirode jer je dio nje, ali jednako tako ne  može živjeti u suvremenom društvu bez prilagodbe prirode sebi i svojim potrebama.

Gordana Kovač

Priloženi dokumenti: