Potterheads i Mladi knjižničari u doba Covida-19

Autor: Filip Janković, 17. 5. 2021.

Učenici članovi skupina Potterheads i Mladi knjižničari sudjelovali su u nizu aktivnosti koje su se održale u našoj školskoj knjižnici.

Na radionici Potions class, održanoj 5. veljače 2021., učenici su izrađivali svoje čarobne napitke. Prije radionice učenici su dobili uputu osmisliti ime, sastojke te način korištenja svog čarobnog napitka. Svaki od učenika na radionicu je došao sa svojim receptom. Nakon uputa za rad učenici su se bacili na posao i 'skuhali' svoje čarobne napitke kao da su kod profesora Snapea. Boje, mahovina, pera, ukrasni kamenčići, grančice, vosak i razne šljokice poslužili su učenicima kako bi svoju maštu pretvorili u stvarnost. Svaki od napitaka smješten je u posebnu bočicu i označen imenom. Za kraj učenici su svoje recepte spremili u posebnu knjigu čarobnih napitaka koja će ostati kao inspiracija budućim generacijama.

5. ožujka 2021. godine, naša školska knjižnica pretvorena je u atelijer gdje su učenici sudjelovali u radionici oslikavanja fantastičnih zvijeri. Nadahnuće za rad dobili su iz poučnog 'udžbenika' Fantastične zvijeri i kako ih pronaći Newta Scamandera. Neki od učenika sami su osmislili svoje zvijeri i njihove osobine dok su neki od njih inspiraciju preuzeli iz zadane knjige. Svaki od učenika za rad je dobio platno za slikanje i u nekoliko poteza kistom njihovim zvijerima udahnut je novi život. Od zmajeva do ptica i lisica, kreacije naših učenika bile su doista maštovite, a posebice njihovi opisi osobina za svaku od zvijeri.

Posljednja radionica pod nazivom In the dragon's nest održana je 1. travnja 2021. godine, a učenici su na njoj izrađivali čudesna zmajeva jaja. Sve su radionice planirane kurikulumom u sklopu projekta Fantastični bestijarij. Iako su održane u ovom čudnom i teškom covid vremenu, pokazali smo kako mašta ne poznaje granice te smo se na trenutke otputovali na neka čarobna i ljepša mjesta.

Kako je sve to izgledalo, pogledajte u prezentaciji.