Čovjek i priroda - aktivnost u okviru Erasmus+ projekta Matematika, kraljica znanosti

Autor: Anita Jukić, 15. 6. 2020.

U okviru Erasmus+ projekta Matematika, kraljica znanosti u travnju i svibnju proveli smo virtualnu projektnu aktivnost Čovjek i priroda s učenicima 8. razreda.

Aktivnost je obuhvaćala nekoliko zadataka. Prvo su učenici pogledali film katastrofe Nemoguće iz 2012. koji se temelji na stvarnom događaju - tsunamiju u jugoistočnoj Aziji iz 2004. godine u kojem je stradalo više od 220000 ljudi. Nakon gledanja filma, učenici su sudjelovali u kvizu te su ispunili izlaznu karticu u kojoj su izrazili svoj doživljaj filma. Zatim su pogledali prezentaciju koja sadrži zanimljivosti o filmu, isječak o specijalnim efektima te informacije o stvarnoj obitelji čija je sudbina dojmljivo prikazana u filmu. Posljednji zadatak bio je stvaralačko izražavanje učenika o odnosu čovjeka i prirode tehnikom blackout poezije na temelju Pisma indijanskog poglavice Seattlea, pri čemu su nastali originalni, kreativni i nadahnuti učenički radovi koje možete pogledati u sljedećoj prezentacijihttps://view.genial.ly/5ea951bbd005980d8907c293/presentation-covjek-i-priroda.

Ovom aktivnošću ispunili smo nekoliko ciljeva:

• razviti u učenicima svijest o štetnom odnosu čovjeka prema prirodi (zagađenje, prekomjerno iskorištavanje resursa, uništavanje okoliša itd.) i posljedicama tog negativnog utjecaja (prirodne katastrofe - potresi, vulkanske erupcije, požari, poplave…)
  • potaknuti učenike na kritičko promišljanje i prosuđivanje o problematici zaštite okoliša
  • probuditi u učenicima osjećaj strahopoštovanja prema prirodi umjesto stava da priroda  treba samo služiti čovjeku
  • potaknuti učenike na stvaralačko izražavanje o Zemlji i zaštiti okoliša
  • razviti digitalne kompetencije učenika.

Hana Tepeš, učiteljica Hrvatskog jezika

Također, učenici su pronašli korelaciju s Matematikom u opisanoj virtualnoj aktivnosti. Iskoristili su podatke sa snimanja filma:, širina kanala 15m, dužina kanala 60m, 35 pumpi, a sve to iz videa „The Impossible special effects“ https://www.youtube.com/watch?v=Ll1VKuZyYrs&t=8s.

Učenici su računski i crtežom prikazali kreativna rješenja, koja možete pogledati u službenoj Power Point prezentaciji projekta na engleskom jeziku (za kompletan pregled, potrebno je preuzeti prezentaciju):

Aktivnost je u potpunosti osmišljena i provedena on-line u suradnji s 25 učenika sudionika projekta te učiteljicom Hrvatskog jezika Hanom Tepeš, učiteljicama Matematike Anitom Jukić i Denis Vujanović te učiteljicom Engleskog jezika Draženom Vujanović.

Anita Jukić, učiteljica Matematike i Informatike

« Ožujak 2024 »