Autor: Marko Brijačak, 10. 11. 2019.

Halloween  se slavi 31. listopada u zemljama engleskog govornog područja te je stoga obilježen i na satima Engleskog jezika u 5. i 8. razredu.

Halloween je noć uoči Svih svetih, a zapravo je skraćenica od All Hallows' Eve (noć uoči Svih svetih). Običaj dubljenja bundeva potječe od irske legende  o kovaču Jacku, poznatom po domišljatosti, ali i škrtosti. Jedna od priča govori kako je prevario vraga tako što je vragu ponudio dušu u zamjenu za piće. Nakon što se vrag pretvorio u novčić, kako bi platio piće, Jack ga je brzo stavio u džep u kojem je bio križ, zbog kojega se vrag više nije mogao vratiti u prvotni oblik. Tek nakon što je Jacku obećao kako neće tražiti njegovu dušu još deset godina, Jack ga je izvadio iz džepa. Nakon deset godina opet je prevario vraga tako što ga je zamolio da mu doda jabuku sa stabla, ali je na kori stabla brzo nacrtao križ te ga vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro, nije bio primljen, zbog grešnog života, u raj, a na vratima pakla dočekao ga je vrag i poslao natrag u mrak. Kako bi ga se riješio dao mu je žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu koju je izdubio, stavio je u nju žeravicu i od tada Jack, koji nikada nije pronašao put kući, luta mrakom noseći izdubljenu repu u ruci. Tako je Jack O'Lantern postao simbolom duše koja je prokleta i koja luta između svjetova.

Te noći su se gasile sve vatre, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet. Jedni su na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe s upaljenom svijećom kako bi uplašili zle duše, a kako bi dobre pronašle put kući. Bundeva je tek kasnije postala popularna za dubljenje budući da ju je lakše rezbariti nego repu. Učenici su prilikom obilježavanja Halloween-a odigrali kviz o poznavanju Halloween-a, a petaši su se okušali u zabavnoj Halloween aktivnosti pod nazivom Bobbing for apples.

Azra Benković, učiteljica Engleskog jezika

« Ožujak 2024 »