Istina o pobjednicima

Autor: Marko Brijačak, 8. 11. 2019.

Terenska nastava učenika osmog i sedmog razreda OŠ Josipa Kozarca Slatine održana 28. listopada 2019. na prostoru Ćeralija , Voćina , Balinaca i Četekovca.

Trideset učenika naše škole u pratnji učitelja povijesti Markana Lukića i uz suradnju s HVIDR- om Slatine sudjelovalo je u terenskoj nastavi koja je započela u Parku 136. brigade paljenjem lampiona za poginule branitelje. U Spomen sobi Domovinskog rata Zavičajnog muzeja Slatine upoznati smo o ratnim događanjima 90-tih godina prošlog stoljeća i o poginulim braniteljima. O ovim je događajima na zanimljiv način govorio kustos muzeja gospodin Srđan Đuričić. Nakon predavanja krenuli smo u obilazak mjesta stradanja branitelja i civila. Na mjestima pogibije branitelja i civila zapalili smo lampione i pomolili se . Branitelji Josip Habl i Stjepan Trizan su nam ispričali o okolnostima stradavanja i ratnim događanjima . ( na Mokrom brdu, Ćeralijama, Voćinu, Čojlugu, Balincima i Četekovcu. ) O zvjerstvima koje su počinili pripadnici četničkih i paravojnih postrojbi (Beli orlovi, Šešeljevci i drugi) na zatočenim civilima Hrvatima pričao nam je branitelj gospodin Darko Božičković. On je prošao mučenja i zlostavljanja u zarobljeništvu , a članovi njegove obitelji su stradali i nalaze se na popisu spomen obilježja voćinskih žrtava. Zanimljivo povijesno izlaganje imali smo i u svetištu Gospe Voćinske u novoobnovljenoj gotičkoj crkvi u Voćinu, koje nam je održao gospodin Darko Božičković. Puni dojmova vratili smo se pred našu školu u 13 sati.

U Slatini , 28. listopada 2019. voditelj: Markan Lukić